Globális társadalmi változások
Az egyre gyakrabban történő hatás- és visszahatás az ember és a természet között példátlan összetettséget hozott létre azok számára, akik meg akarják azt érteni.
A klímaváltozás kihívásaira való reagálás a fenntartható fejlődés a kulcs, (tekintve, hogy a szegényebb régiók kevesebb erőforrással rendelkeznek a klímaváltozás által okozott extrém természeti csapásokra) és ennek pedig az egyik célja a szegénység csökkentése a világban. Minden régióra, országra érvényes válasz nincs az éghajlatváltozás kihívásaira, s ez a körülmény előtérbe helyezi az egyes államok felelősségét.
Ian Welsh, a skót parlament volt tagja mutatta be, hogy az 1990'es évek óta hogyan játszott közbe ez a komplexitás ahhoz a vitához, miszerint ne legyenek megkülönböztetve egymástól a társadalomtudományok illetve a természettudományok. Tekintve, hogy mind a kettőt ugyanazok a nehézségek érintik és hasonló kihívások által vannak behatárolva.
(Mint például több eshetőség, bizonytalan jövőkép.)
Természetesen később statisztikára épülő könyvek segítettek hasonló problémákon, ám ezek is bizonytalan jövőképet adtak.
Társadalomtudományok tudósai amikor a jövőre készítenek kalkulációkat, - például szociológusok és történészek a jövő társadalomformálódását számítják - állandó természeti tényezőket vesznek figyelembe. Így, hogy a klímaváltozás ekkora jelentőséggel bír napjainkban, ezek a kutatások mind jelentéktelennek vehetők.
A szakirodalom nagy része egy globális megközelítést követ, ami abból áll, hogy a világ népességének társadalmi, gazdasági trendjeit összekapcsolja a klímaváltozás megatrendjeivel, s ebből a kapcsolatból vezeti le a jelenség súlyosságát, megkerülhetetlenségét, más igen fontos jelenséggel, kategóriával való kapcsolatát
Felhasznált szakirodalom:
Kulcsár, László. "A klímaváltozás társadalmi-gazdasági hatása." (2013): 7-13.
Kulcsár, László. "Klímaváltozás és társadalmi változás; Climate change and social change." GAZDASÁG ÉS TÁRSADALOM 2014.1 (2014): 3-14.
Bodor, Ákos, and Zoltán Grünhut. "A klímaváltozás megítélésének dimenziói Európában: mintázatok és összefüggés a társadalmi bizalommal." Területi Statisztika 61.2 (2021): 209-228.
Lever-Tracy, Constance, ed. Routledge handbook of climate change and society. Routledge, 2010.